SLUNEČNICE splnila účel a zavřela své dveře

SLUNEČNICE splnila účel a zavřela své dveře

Koncem srpna svou činnost ukončilo další středisko, které naše zábřežská CHARITA zřídila jako odpověď na válečný konflikt na Ukrajině a pro praktickou pomoc rodinám uprchlíkům. Adaptační skupina SLUNEČNICE (tento název byl zvolen proto, že jde o ukrajinskou národní květinu) se zaměřila na pomoc těm nejmenším dětem, své dočasné zázemí přitom našla v zázemí Katolického domu.

Tato „náhrada školky“ fungovala od 4.5. až do 31.8. každý všední den, celkem byla v provozu 84 dnů, 8,5 hodiny denně, tedy celkeslunecnicemm 714 hodin. Během dopoledních a odpoledních aktivit se starala o celkem 18 „prťat“ - 11 děvčat a 7 chlapců ve věkovém rozpětí 2-6 let. Úkolem bylo postarat se o děti v době dopoledne a části odpoledne, kdy rodiče (nejčastěji maminky) pracují, seznámit je s jazykem a zvyklostmi hostitelské země, připravit je na další vzdělávání i pobyt v ČR. O děti se vzorně, s velmi tvůrčím přístupem a pestrým programem staral zkušený  tým pracovníků, jehož základ byl mimořádnými událostmi již na výbornou prověřen – konkrétně sestával z několika členů odběrového centra na covid-19 pod vedením Pavly Žváčkové a z pedagožky přímo z Ukrajiny, paní Liudmyly Moshynské. Na závěrečném setkání, při rozloučení s dětmi zahradní slavností, bylo patrné dojetí zúčastněných, obrovská vděčnost a zaznělo i poděkování rodičů za tuto jedinečnou aktivitu připravenou pro jejich potomky.   

Své dveře může SLUNEČNICE s „klidným svědomím“ s koncem prázdnin zavřít i proto, že všechny děti, které v ČR zůstávají, byly od 1.9. návazně přijaty do škol a školek, kde bude probíhat jejich další, následná integrace i vzdělávání. Tématicky laděné tablo dětí i personálu si můžete prohlédnout ve výloze výdejního místa Zásilkovna.cz – Žižkova 235/5, Zábřeh.

Děkujeme moc všem, kdo pomohli SLUNEČNICI „rozkvést“ a splnit svůj účel: MŠMT ČR, jenž v rámci grantu podpořilo její provoz; firmám, které pomohli se zřízením důstojného zázemí (např. Podlahové centrum Jehla) nebo s poskytnutím staršího a vyřazeného vybavení, aby si bylo s čím a kde hrát – regionální školky a MAS Horní Pomoraví.

Něco nyní končí a jiné začíná … Další budoucí aktivita naší Charity se zaměřuje na zlepšení jazykových znalostí uprchlíků, na intenzivní výuku a doučování češtiny pro ukrajinské maminky i děti. Pokud byste s tímto chtěli a mohli – jako naši zaměstnanci ve večerních hodinách – pomoci (máte patřičné zkušenosti i volný čas), ozvěte se nám na telefon 736 509 430. Předem děkujeme!